Bir Kahkaha, Bir Kimliksiz Nesil

  ​   İlginç hayallere dalar çoğu zaman insanoğlu, zaman makinesi ister mesela, hep bir şeyleri değiştirmek ister. Geçmişe hasret duyar. Geçmişe, söz konusu zaman makinesi olunca ilgi duyar; ama   geçmişle alakalı bir tarihi kitap hakkında konuşulmaya başlandıkça kifayetsiz kelimeler savurmaya başlar.

     Milyonlarca insan tek bilek olup bir millet adı altında onur, vatan, bayrak vb. Değerler uğruna kan döker. Bu değerler uğruna kan dökmüş kahramanların adını duydukları anda sıkılma belirtileri göstermeye başlayan manipüle edilmiş varlığına bir tane bile kanıt olmayan kimliksiz nesil de onur ve varlık uğruna kanla ülkemin sonsuz gökyüzüne yazılmış olanları büyük bir umursamazlıkla tozlu  raflara, sayfalara gömer. Fikir empozesinin en kolay yöntemi olmuş olan mizahi programlar, diziler vb. Yayınları yaşamlarının bir parçası haline getiren bu kayıp nesil “sıkıldıkları” tarihi sergiledikleri bu faaliyetleriyle kendileri yaratır. Değerin çok ağır ezilmeye maruz kaldığı mizahi programlarda bu konunun espri malzemesi olarak kullanılması bireylere tarihi ibret alınacak güç bulunacak bir nesne olarak gösterilmesini ve öğretilmesini zorlaştırır. Bunun yanı sıra tarihini bilmeyen ve kimliksiz olan bu nesilde doğal  süreç olarak bir benliğe bürünme ihtiyacı sezer. Asıl tehlike de burada başlar. Bu süreç içinde sağdan soldan es kaza okuduğu veya duyduğu bilgilerle kendi varlığını inkar etmeye başlayan bireyler oluşur. Bugün evinde huzur içinde otururken elindeki hak ve hukuk çerçevesinde  istediği her şeyi yapma gücüne sahip bulunanlar bilgisizce ve onursuzca hal ve hareket; söz ve hakarette bulunurlar onurları uğruna can veren aziz kahramanlara. Utanç kaynağı olurlar bazılarının, tarihe sayfalardan duvar örmeyenlerin.

      Bir kitabın cümlelerinden ibaret değildir asla tarih ya da salt bir öğreticinin bir araştırmacının sözleri değildir tarih. Tarih şu andır, yarındır. Tarih her bir karışında kan olan bu ülkenin hiç unutulmayacak ve bizler tarafından unutturulmayacak en büyük hatırasıdır. 

                                                                                                                                                               -Serkan Karabostan-

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s