Kurmaca Sitemler Kurmaca Sözler

​         Hep aynı sözler yankılanıyor kulaklarda “kitaplar bilgisayarlar kadar çekici değil ama”  bu sözün karşılığında düşünce kalmayınca hakaretin sebebine dönüşmüş sayfalar ıstırap veriyor kitap okutmak isterken kitapları düşman ettiğimiz insanlara.

        Sürekli araştırmalardan ele geçen verilerden yola çıkılarak sadece ve sadece rekabete sokulmuş oyunun piyonları gibi sıralamalarımız veriliyor ellerimize. Okumadığımız gerçeği birkaç cümlenin içinde süslü ses sanatları ve okumayan kitleye hiddet söylemleriyle rutin sonuna kavuşuyor. Adeta toplumun günah keçisi yapılan bu insanlar üstlerine kurulmuş bu temelin altında kalmış, toplumun gözünde yani okuyan kitlenin gözünde günah keçisi ilan edilmiş olanlar, yalnız yukardaki sorunla çatışıyor “kitaplar, bilgisayarlar kadar çekici ve büyüleyici değil ama…” bende kalemimin acizliğiyle bu soruna çözüm bulmak adına mürekkep dökmek istiyorum. Oyunları çekici ve eğlendirici kılan en temel özellik; oyunda bölüm  veya başlangıçta sunulmuş olan hikayenin vücut bulmuş hali, sanal gerçekliği yani geçen paragrafın karikatür ve veya farklı bir şekilde göz önüne getirilmesidir.Bu faaliyet yani okumuş olanların göz önüne gelmesi vücudun beğeni mekenizmasında sessiz çığlar büyütecek kadar etkilidir. İşte bu noktada kitap ve oyun ayrılır. Kitapta geçen cümleleri okumakla kalanlar sadece bu cümleye yaslanır.

          Kitapta okunan her cümle beynin işlevleriyle hayal edilse kitap adını verdiğimiz nesne aklımızda dikdörtgen prizmanın içine hapsedilmiş kelimeler olma kalıbından sıyrılsa. 21.yüzyılda çoğu insan tarafından  tadı unutulmuş ve oyunlara devredilmiş hayal etmenin  gerçek hazzına tekrar varılabilir. Sürekli aynı kurmaca sitemlerde bulunan yazarlardan sayfalar hayal edenlerle temizlenebilir. Bu cümleler sonunda “-abilir,-ebilir” eklerini bulundurmaktan vazgeçebilir.

         
        

One thought on “Kurmaca Sitemler Kurmaca Sözler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s