Şiir Ne Mısradır Ne Dize

​        Boş saatlerin boş dakikalarında en fazla şiire ihtiyaç duyulur. Her bir dizesinde milyonlarca duygu çarpışan, şairinin ürkek elleriyle kelime eksikliğinden dizeler silinen, yanlış yağmurların yanmış omuzlara değmesini engelleyen şiirlere ihtiyaç duyulur.

       Toplumun büyük bir kısmı şiiri ve şairi “gereksiz” yargısıyla damgalar. Bu damganın ardında duyguları sömürülen, düşünceyi öne çıkarıp mantığı ideal olan tek yol olarak göstermeleri yatarken düşüncenin oluşumunu sağlayanın duygu olduğunu unuturlar. Bu cümleme de “yanlış” ibaresi yükleyen okurlar da haklılar. Sonuçta şiiri okuyup şaire nefret duygusu edinmiş( altını çiziyorum nefret duygusu) mankurtların o görkemli dizelere yapıştırdığı “gereksiz” ibaresi de kendilerinin kabul ettiği gibi bir düşünce seviyesine çıkamamıştır. Bunun yanında şiiri köhne bir yapı olarak görenler yaptığı eleştirilerin içindeki şiiri de görmeliler. Şiir sadece basmakalıplardan oluşmuş kelimeler topluluğu değildir. Duygunun sindiği duygunun sinmesiyle birlikte düşüncenin süzülerek kağıda geçimiyle oluşan her parça şiirdir. Şiir sadece kağıt üstünde de değildir. Bazen sert adımlarla yürümektir şiir bazen de şairine gereksiz damgası vuranlara acıyarak bakmaktır.

        Duyguları sürekli geri plana itip mantık ile mükemmelliğe ulaşacağını düşünen hayalperestlere sesleniyorum. Anlaşıldığı üzre gözlem eksikliğinizden ve bunun doğurduğu bıkkınlık duygunuzdan oluşturduğunuz mizahi dizeleri bırakın da sayfalara yakışır kelamlar sunalım gurur kaynaklarım olmuş şairlere yeni Nazım Hikmetler yeni Namık Kemaller ekleyelim.                                       

                                                                                                                                                                    -Serkan Karabostan-

One thought on “Şiir Ne Mısradır Ne Dize

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s