Kendini Keşfetmelisin!

​             Hayat adlı yolculukta insan kendine sürekli bir şeyler katmalı. Kendini motive edebileceği kaynaklar olmalı ve bu kendini motive edebileceği kaynakların ona sunulduğu yerler ile sürekli etkileşim içinde olmalıdır.

            Türk eğitim sistemi, müfredatı altında yetişen, eğitim gören öğrenciler yıl sonunda “yaz tatili” adı verilen üç aylık bir döneme adım atarlar. Tatilin asıl amacı eğitime devam etmektir. Öğrenciler tatil geldi diye rehavete kapılırlar. Dinleneceğiz diyerek üç ayı bilgisayar veya televizyon başında heba ederler ve bununla birlikte ezberlenerek alınmış bilgileri de unuturlar.Bilginin ezber olması durumu eğer bilginin kullanılabileceği bir durum varsa, ve bu durum etkinse sorun yaratmaz.Takdir edersiniz ki bu bilginin kullanım alanları diye tabir edilen yerlerde ne içi boş televizyon dizileri ne de bilgisayar oyunlarıdır. Tabi  bu süreç yorucu olmamalı dinlenmeye de zaman ayırılmalıdır.

            Her insan keşfedilmesi beklenilen farklı yeteneklerle donatılmıştır. İnsanın, önüne de bu yeteneklerini değerlendirebileceği meslekler veya farklı alternatifler konulmuştur. Zaman ne kadar az olursa olsun insana hep çok görünür; fakat bitince rehavet içinde geçirilen bu zaman, ardında  pişmanlık getiren bir boşluk yansıtır. Öğrenci tatili kendisine boş geçirmesi için verilmiş bir süre olarak görmemeli kendini keşfetmelidir. Bu konu her açıldığında hep aynı itirazla karşı karşıya kalınır “imkan”. İmkan siz istediğiniz sürece vardır. Yeter ki isteyin.

            Unutmayın müfredatımızın bu eğitim-öğretim dönemi konuları bitti; ama hayat atılması beklenen adımlar, edinilmesi beklenen tecrübeler değerlendirilmesi gereken bilgilerle dolu bir şekilde devam ediyor. Yelkovan hala akrebin peşinde ve kütüphaneler hâla kitap dolu. YETERKİ İSTEYİN…

                                                                                                                                              -Serkan Karabostan-

             

One thought on “Kendini Keşfetmelisin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s