Bir Okul Aile

                              İçi boş,  düz ve sade bir kap tasvir edin, ve kenarda da bir bardak su. Suyu yavaşca kabın içine dökün. Dökülen su kabın şeklini almaya başlamıştır. Şimdi de farklı bir kap düşünün ilk kabımızdan oldukça farklı bir kap. İlk kabımızdaki suyu yavaşca bu kaba boşaltalım hepimizinde tahmin ettiği gibi su yeni kabın şeklini alacaktır; fakat terkettiği kabın izlerini hala taşıyarak. Hani “İnsan Yazmalı…” başlıklı yazımda doğanın önümüze konulmuş bir kitap olduğundan bahsetmiştim, ve doğanın kitabından bir paragrafı gelin okuyalım.

                 Giriş bölümünde verdiğimiz, daha doğrusu doğanın bize verdiği örneği inceleyelim. Öncelikle suyun çocuk, kapların ise farklı ortamlar olduğunu varsayalım ve mesajı alalım…

                 Çocuk, aile ortamına girer. Aile çocuğun ilk ve tek eğitim gördüğü yerdir. Çocuk şekil almaya hazırdır. Şekil almaya hazır olması ona kimi zaman avantaj kimi zaman dezavantaj olarak yansıyan taklit hareketini oluşturur. Aile ortamındaki her birey onun için bir idoldür. Bireyin gelişiminde ailenin önemi çocuğa verilen karakterin altında aile bireylerinin imzasının olmasıdır. Ailede verilen eğitimi diğer eğitim yerlerinden ayıran en önemli özellik işte budur. Aileye bembeyaz bir kağıt gelir ve ailede yazının akışını, konusunu etkileyen giriş paragrafını yazıp farklı kurumlara sunarlar.

              Ailesinin kontrolünde gelişen çocuk okula başlar ve farklı bir ortama geçer eğitim döneminde farklı şeyler katar kişiliğine; fakat hala üzerinde ailenin çok büyük bir izi vardır. Mesela aldığı her bilgiyi değerlendirmeye tutarken, süzgecinden geçirirken ailesinin ona aşıladığı değerleri kullanır. 

            Kısaca, suyun konulduğu ortam suyu kaçırmamalı, bir şeyler eksiltmemeli sudan. Geleni muhafaza etmeli.

                                                                                                                                                                  -Serkan Karabostan-

One thought on “Bir Okul Aile

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s