Mesaj Alınmıştır!

​Bir millet veya bir topluluk adı altında bir araya gelerek deneyimlerini, becerilerini, düşüncülerini ve duygularını kısaca yaşam tarzını bir sonraki nesle farklı araçlarla ileten insan, buna kültür adını vermiştir.

              Yeryüzündeki kültürler birbirleriyle doğal yaşamın bir sonucu olarak rekabet halindedirler. Hatta savaşların en asli sebebi de kültürü yayma düşüncesidir. Bir topluluk altındaki her insan bir zincir halkasıdır bunları birbirlerine kenetleyen, kenetlediği insanlara kardeşlik ve sevgi aşılayan kültürdür. Belki buraya kadar olan kısım bile size ütopiklik olarak yetmiştir. Siz de haklısınız zaten yazımın amacı da bu, yıllar önce kültür, bir topluluğun veya bir milliyetin vazgeçilmezi, doğrusu, tek varlığı olmuşken günümüzde bazıları tarafından “dogma!” kavramı ile itham edilmesinin sebebi ne?

             Bilindiği gibi topluluk halindeki bir hedefi birey halindeki bir hedefle yok etmenin gerektirdiği zorluk açısından karşılaştırırsak topluluğu yok etmenin daha zor olduğunu fark edersiniz tabi o toplum sadece sayı bakımından değerlendirilerek “topluluk” çıkarımı yapılmadıysa yani topluluk kavramında sayının çok önemi yoktur üç kişinin bulunduğu bir ortamda bu üç kişinin ortak hiçbir kavramı veya duygusu yoksa bu topluluk sadece üç bireydir. Topluluğu özellikle kültür gibi bir bağla kenetlenmiş topluluğu bireye indirgemek için tek yapılması gereken ya kültürü yok etmek ya da yok etmekle eş değer olan kültürü komik düşürmek. Bu cümlemin sizde bir süzme işlemi başlatmasını umuyorum. İzlediğimiz komedi programlarında özellikle “yerli” kavramıyla şereflendirdiğimiz komedi programlarında sürekli kullanılan malzeme nedir? 

—Bir Türk gencinin evlilik töreni 

—Kız isteme merasimi

—Misafir ağırlama vs.

                             Sizden tek isteğim; komedi filmleri veya farklı kategorilerde sınıflandırılmış yayınları izlerken dikkatli olmanız UNUTMAYIN BEDENİNİZ GÜLER; BEYNİNİZ ve SİZE YÖN GÖSTEREN BİLİNÇALTINIZ İSE SADECE ALIR. 

MESAJ ALINMIŞTIR…

                                                                                                                           -Serkan KARABOSTAN-
             

One thought on “Mesaj Alınmıştır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s