Hayal Et ki Olsun 

           İnsanlar meslek seçiminde sürekli dayatmalara maruz kalırlar, sürekli attıkları her adımda kafalarının içinde bir  ses dolaşır. Onlara çocukluğundan beri kendi seçimlerimizi bir yol olarak sunarız. Kendi iradelerini tamamiyle saf  dışı bırakırız. Bu mevzudan her bahsettiğimde Ahmet Şerif İzgören gelir aklıma. Avucunuzdaki kelebek adlı  seminerinde anlatır Ahmet Şerif “Sahilde bir Alman çocuğunu izliyordum yemeğini aldı oturdu yedi ve ağzını sildi,  başka bir gün Türk çocuğu babasına yemeğini aldırdı, annesi yedirdi, başka biri de ağzını temizledi” işte tüm fark  buradaydı Alman çocuk yaşamı tanıdı, Türk çocuk başkasını yaşamayı. Şimdi diyebilirsiniz ki çok uçuk bir örnek  haklısınız çünkü sizde böyle bir yaşam yaşadınız. Benliğiniz kalmadı, sizin için size iyi gösterilmiş fakat bomboş bir yaşam kaldı. Belki bunu okuduktan sonrada çocuklarınıza saygı duymayı öğreten bir öğüt.

           İnsanların hayalleri vardır, hayaller anlatmak ve yol bulmak içindir. Hayallere ulaşmanız zorunluluk değildir. İzlediğimiz her filmde bu böyle gösterilir bir zorunluluk olur hayalleriniz sizin için ve ben daha kendimi tanımıyorum diyen tipler çıkar karşımıza. Hani dedik ya hayaller anlatmak için anlattıkça destek görmek için vardır. Kendilerine köle yetiştirmeyi amaçlayan bir sistem bize bu hayalleri; uçuk, imkansız veya komik bulmayı aşılmıştır. Bir gün hoca sınıfa girer. Öğrencileri tanıma ve ilgi odaklarını bulma amaçlı ” ne olmak istiyorsunuz” der sınıfa tek tek herkes yanıtlar”doktor,avukat vb.” bir çocuk kalır sınıfta ona sorar, çocuk “başbakan” olmak der sınıf başlar gülmeye bu sınıfta bu hayali söyleyen Türkiye Cumhuriyetinde başbakanlık yapmış Mesut Yılmazdır.    

        Hayalleriniz siz inandığınız sürece gerçektir. Onlara sahip çıkın; çünkü onlara sahip olmayı isteyen çok kişi var…           Hayal kurabilmeyi isteyen çok kişi var…

                                                                                                                                             -Serkan Karabostan-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s