Çocuklar OYUNCAK Değildir!

​          Çocukları, ebeveynler özellikle Türk kültürü altında yetişmiş ebeveynler hatta benliği kaybettirilmiş, için boşaltılmış Türk kültürü altında yetişmiş ebeveynler korunmaya muhtaç, ilgiye gerektiğinden fazla ihtiyaç duyan ve hatta kendilerine şekil vermek için verilmiş dizginlenmesi gereken bir yaratık gibi görürler. Onlara bir an bile yanından ayrılmadığını göstererek ve bunun üstüne bunu dile getirerek çocuk yetiştiren aileler en büyük sorumluluklarını yerine getirdiklerini sanırlar doğru onlara empoze edilmiş fikirlerin bu genç nesli çürütmek için kendilerine biçtiği sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmektedirler.

      Çocuk denilince akla yaramazlık ve ilgi gelen bu ülke de şu ana kadar yetişmesi gereken şekilde yetişen çocuklar çok azdır. İnsana niye korku verilmiştir? Niye sevgi verilmiştir? Niye acı verilmiştir? Niye heyecan verilmiştir? Ebevynler tarafından üstü örtülsün diye mi? Yoksa hepsi zamanı geldiğinde tanışılsın olgunlaştırsın diye mi?

      Başarının farklı imgelere yüklenmiş farklı kavramlarla değerlendirildiği bu ülkede çocuklarada sürekli farklı dayatmalar yapıldı. Üç meslek vardı her ebeveynin hayalinde doktor, avukat veya yönetici çocuklarına sürekli bu meslekleri dayattılar; fakat biraz sıkıldıklarında veya sevindiklerinde telefonlarından bir müzik açarlardı, arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde bir film izlerlerdi peki bu ebeveynler önemli gördüğü o üç mesleği neden sevincine ve hüznüne ortak etmedi?

         Çocuk, gelecekti. Kendi geleceğini başkalarının hayalleri doğrultusunda çizmeyecek; kendi olacak bir gelecekti. O zaman yaptığı yanlışı da doğruyu da sevecekti; çünkü kendisi yapmıştı.

                                                                                                                                               -Serkan Karabostan-

5 thoughts on “Çocuklar OYUNCAK Değildir!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s